HISTORIA PISANA INTERNETEM...

20 lat SOLIDEX — 1990-2010

20 lat SOLIDEX — 1990-2010
15 stycznia - Rozpoczęła nadawanie pierwsza prywatna stacja radiowa - RMF FM, 11 marca - Litwa proklamowała niepodległość, 12 kwietnia – W Polsce zlikwidowano cenzurę, 4 maja – Łotwa proklamowała niepodległość, maj - Powstał polski zespół rockowy Wilki, 12 czerwca – Rosja ogłosiła deklarację niepodległości, 8 lipca – Niemcy zostały po raz trzeci piłkarskim mistrzem świata, 3 października – Oficjalnie ogłoszono Zjednoczenie Niemiec, 13 listopada - Powstała pierwsza strona WWW, zaprojektowana w CERN w Genewie
rok 1990

12 kwietnia 1990 roku Sąd Rejestrowy w Krakowie zarejestrował SOLIDEX Ltd. z siedzibą przy ulicy Kazimierza Wielkiego. W małym mieszkanku stanęło biurko i najzwyklejsza maszyna do pisania za 990 000 ówczesnych złotych, a strategicznym miejscem do kontaktów ze światem była wolnostojąca budka telefoniczna. Głównym założycielem i udziałowcem pierwszej spółki był Zbigniew Skotniczny, doktor informatyki, absolwent AGH w Krakowie.

Od początku dewizą zawartą w nazwie Firmy i przestrzeganą do dziś była "SOLIDność w każdym działaniu" -  ta SOLIDność, której tak wtedy na  powstającym od podstaw polskim wolnym rynku brakowało.

Pierwsze kontrakty SOLIDEXu związane były ze specjalizowanym sprzętem komputerowym, dostępnym na rynku w owym czasie wyłącznie w najuboższych tajwańskich wersjach, podczas gdy silniejsze rozwiązania chronione były ciągle embargiem (tzw. COCOM), blokującym ich wykorzystanie w krajach wschodnich.

Początkowo Klientami Firmy byli wymagający akademicy z krakowskich uczelni, a partnerami biznesowymi – w większości zachodnioniemieckie firmy.

Pierwszy prototyp budowanej wówczas sieci  SOLIDEX oparł o produkty firm Hirschmann i Retix oraz o systemy Novell i dopuszczany właśnie dla Europy Wschodniej UNIX.... i protokół TCP/IP,  podstawę Internetu.

Pierwsze przęsła "mostu" łączącego pustynię Wschodu z Zachodem zostały położone, co stało się misją rodzącego się wraz z polskim Internetem SOLIDEXu.

A pod koniec 1990 roku Firma zatrudniała już 5 osób, w tym dwuosobowy Zarząd... :-)