HISTORIA PISANA INTERNETEM...

20 lat SOLIDEX — 1990-2010

20 lat SOLIDEX — 1990-2010
12 stycznia – Sejm powołał nowy rząd; 15 lutego – Powołano do istnienia Grupę Wyszehradzką, w skład której weszły: Polska, Węgry i Czechosłowacja; 1 lipca – Doszło do rozwiązania Układu Warszawskiego; 23 sierpnia – Z Polski wysłano w świat pierwszy e-mail; 26 sierpnia - Linus Torvalds udostępnił pierwszą wersję Linuxa, 2 września – Na antenie TVP2 ukazało się premierowe wydanie programu informacyjnego Panorama, 27 października – Przeprowadzono pierwsze po II wojnie światowej w pełni demokratyczne wybory do Sejmu i Senatu, 26 grudnia – Rozwiązano Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
rok 1991

Już wiosną 1991 roku SOLIDEX nawiązał współpracę z najlepszymi wówczas firmami z rodowodem ze Stanford University: Sun Microsystems i Cisco Systems. Od tego momentu system UNIX i protokół IP stały się podstawowymi platformami rozwiązań wdrażanych przez SOLIDEX.

Pierwsza sieć LAN na bazie 20 stacji SUN i UNIX (Solaris), dopiero co zwolnionych spod embarga USA, od razu zaczęła przyciągać studentów nie tylko informatyki.

Tymczasem już jesienią ruszyła pierwsza światłowodowa sieć MAN na bazie routerów Cisco z 100Mbps FDDI, zaprojektowana w wakacje dla miejskich połączeń kampusów AGH oraz UJ z Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET.

Zaraz po tym wydarzeniu zrealizowane zostało pierwsze profesjonalne połączenie krakowskiego MANu z warszawskim węzłem centralnym polskiego Internetu (dostarczonym również przez SOLIDEX dla CI UW), by tym samym rozpocząć niezwykle dynamiczny rozwój akademickiego a potem komercyjnego Internetu w Polsce.

Warto dodać, że z początkiem 1991 użytkowników Internetu w Polsce było tylko około 500! :-) Sprzedaż SOLIDEXu w stosunku do pierwszego roku działalności wzrosła trzykrotnie - do około 600 tys. USD.

W tym czasie sprzedaż Cisco Systems na całym świecie była mniejsza od dzisiejszej sprzedaży tylko w samej Polsce, a raptem 30 przedstawicieli tej firmy obsługiwało całą Europę Zachodnią, Wschodnią i Bliski Wschód.

Równolegle ze startem w sieciową przestrzeń rozwiązań dowolnej skali i złożoności  SOLIDEX zasiedlił swoją nową siedzibę w charakterystycznym budynku przy ulicy Piastowskiej 44. Tam rozpoczęła się też przygoda z profesjonalnymi szkoleniami dla Klientów.