HISTORIA PISANA INTERNETEM...

20 lat SOLIDEX — 1990-2010

20 lat SOLIDEX — 1990-2010
24 marca – Zmiana skrótu (TP na TVP) oraz logotypów Telewizji Polskiej, 20 kwietnia - Koncert poświęcony pamięci Freddiego Mercury'ego na Wembley Sport, 20 maja – Klub piłkarski FC Barcelona po raz pierwszy zdobył Puchar Europy po golu w dogrywce Ronalda Koemana, 22 maja – Prezydenci Lech Wałęsa i Borys Jelcyn podpisali w Moskwie polsko-rosyjski traktat o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy, 18 czerwca – Uruchomiono pierwszą sieć telefonii komórkowej w Polsce (Centertel NMT-450), 1 sierpnia – Sejm uchwalił Małą Konstytucję, 3 listopada – Bill Clinton został wybrany na prezydenta USA, 5 grudnia – Rozpoczęła nadawanie pierwsza prywatna polska stacja telewizyjna - Polsat
rok 1992

Początek roku w nowej siedzibie upłynął pod znakiem nowych doświadczeń w budowie połączeń LAN, WAN i MAN zrealizowanych właśnie w Krakowie i Warszawie.

Na bazie dostarczanych przez SOLIDEX rozwiązań zaczął działać akademicki Internet pod szyldem Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Sukces pierwszych wdrożeń nadał tempo rozwoju Firmy - w przeciągu roku ponad 30 największych polskich uczelni zostało połączonych w ogólnokrajową sieć, a kolejne ośrodki w 10 miastach przystąpiły do budowy swych struktur MAN z wydatną pomocą SOLIDEXu.

Na uczelniach zaczęto spontanicznie dołączać kolejne PC do rdzenia Internetu. Na samym AGH w ciągu roku do rdzenia MAN podłączono około 1000 PC!

Równocześnie na uczelniach budowano nowoczesne laboratoria komputerowe na bazie stacji SUN i systemu UNIX (Solaris), które w żaden sposób nie odstawały od laboratoriów uniwersytetów Europy Zachodniej.

Nowoczesna infrastruktura zapewniła dostęp do pierwszych superkomputerów, takich jak CONVEX zainstalowany w ACK Cyfronet AGH w Krakowie. W tym czasie swymi odwiedzinami zaszczycił Kraków Prezes amerykańskiego CONVEXa - Bob Paluk.

Inicjatywa kilkudziesięciu uczelni spiętych siecią przez NASK znalazła uznanie władz państwowych. W kolejnych latach sieci akademickie zostały otoczone szczególną opieką przez Komitet Badań Naukowych (KBN), co pozwoliło dynamicznie działającym akademikom dołączyć się do struktur światowego Internetu, w sposób niejednokrotnie przewyższający zachodnich kolegów.

Ilość użytkowników Internetu w Polsce wzrosła od kilkuset do dziesiątków tysięcy w porównaniu z rokiem poprzednim!

A ilość SOLIDnych powiększyła się do kilkunastu osób, w tym kilku znakomitych pionierów technologii internetowych - do dziś aktywnych i uznanych ekspertów sieci.