HISTORIA PISANA INTERNETEM...

20 lat SOLIDEX — 1990-2010

20 lat SOLIDEX — 1990-2010
1 stycznia – Denominacja złotego o cztery zera (w proporcji 10 000/1). 1 marca – Odwołanie przez sejm Waldemara Pawlaka z funkcji premiera. 7 marca – Józef Oleksy został premierem Polski. 7 kwietnia – W Warszawie oddano do użytku pierwszy w Polsce odcinek metra. 22 maja – Z jednodniową pielgrzymką do Polski przybył papież Jan Paweł II. 8 czerwca - Rasmus Lerdorf udostępnia w Internecie zestaw skryptów Perla Personal Home Page Tools, które kilka miesięcy później staną się zalążkiem skryptowego języka programowania PHP. 15-16 lipca – W Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim odbyła się pierwsza edycja Przystanku Woodstock zorganizowanego przez Jerzego Owsiaka. 24 sierpnia – Oficjalna premiera systemu Microsoft Windows 95. 5 i 19 listopada – W wyborach prezydenckich wygrywa Aleksander Kwaśniewski. 7 grudnia – NASA: sonda Galileo dotarła do Jowisza. 27 grudnia – Marek Kamiński jako pierwszy Polak zdobył Biegun Południowy.
rok 1995

Rok 1995 nie zaczął się najlepiej – specjaliści „wyeksportowani” do Warszawy szybko zasilili szeregi jednego z nowych zagranicznych konkurentów, którzy tą nie całkiem czystą metodą usiłowali powstrzymać SOLIDEX w internetowym marszu po sukces.

Trudności okazały się chwilowe i już w drugiej połowie roku SOLIDEX podpisał znaczący kontrakt - o wartości po raz pierwszy ponad 1 milion dolarów - na realizację projektu dużej sieci lokalnej z nową wówczas technologią switchingu. A równocześnie powstawała na Białorusi siostrzana spółka SOLIDEX PI, działająca tam do dziś...

„Amerykańskie technologie w polskich rękach” odnosiły sukces w coraz większej ilości instytucji nie tylko akademickich czy finansowych. Do Klientów SOLIDEXu dołączyły wówczas agendy rządowe i nowopowstający operatorzy komórkowi.

A narodowy operator wybrał wówczas do budowy rdzenia sieci IP technologię Frame Relay, mimo intensywnej zachęty SOLIDEXu, w ramach przetargowych prezentacji, do budowy rdzenia IP w oparciu o routery IP! Ta promowana wówczas, być może przedwcześnie, technologia znalazła zastosowanie w sieci TP S.A. kilka lat później!

Tempo rozwoju Internetu, liczne spotkania, konferencje, targi i seminaria... wszyscy łaknący nowej wiedzy... i czasem spragnieni relaksu... jak jesienią w krakowskim klubie „Kornet”, gdzie „amerykańskie technologie” jazzowe w polskich rękach Andrzeja Jakóbca pomagały relaksować się Klientom SOLIDEXu. Krakowski Old Metropolitan Band wydał wtedy dla Firmy specjalną okolicznościową płytę pt. „Jambalaya czyli Sztuka Integracji”, a Andrzej Jakóbiec i Zbigniew Skotniczny jeszcze nieraz mieli przyjemność przez kolejne lata gościć Klientów SOLIDEXu przy tradycyjnym jazzie, piwie i chlebie ze smalcem.